کار با فایل ها – قسمت دوم

0
2
فایل در php

همانگونه که در پست قبلی توضیحاتی در خصوص کار با فایل ها در php ارائه دادیم در این بخش به معرفی توابعی که برای کار با فایل ها استفاده می شود می پردازیم:

تابع ()fopen که برای بازکردن فایل از آن استفاده می شود و handle مرتبط با فایل باز شده را بر می گرداند. این تابع سه آرگومنت زیر را دریافت می کند:

۱٫نام فایل

۲٫مد

۳٫آرگومنت اختیاری

در صورتی که فایل به صورت صحیح باز شود ، مقدار بازگشتی یک مقدار صحیح مثبت خواهد بود . اگر فایل باز نشود و یا در هنگام بازکردن فایل با مشکلی مواجه شود، در این صورت این مقدار صفر خواهد شد.بنابراین بعد از بازکردن یک فایل بهتر است باید بررسی کنیم که فایل به درستی باز شده یا خیر.

آرگومنت های دوم تابع ()fopen

مقدار r فایل را برای خواندن باز می کند و نشانگر موقعیت جاری فایل را در ابتدای فایل قرار می دهد.

مقدار r+ فایل را برای خواندن و نوشتن باز می کند و نشانگر موقعیت جاری را در ابتداری فایل قرار می دهد.

مقدار w فایل را فقط برای نوشتن باز می کند و تمامی محتوای فایل را حذف می کند. اگر فایل قبلاً ایجاد نشده باشد آن را ایجاد می کند.

مقدار w+ فایل را برای نوشتن و خواندن باز می کند و تمامی محتویات فایل را حذف می کند. اگر فایل قبلاً ایجاد نشده باشد آن را ایجاد می کند .

مقدار a فایل را باز می کند تا کاربر بتواند اطلاعاتی به انتهای آن اضافه کند . در این حالت محتوای فایل بازشده را از بین نمی برد و اگر فایل قبلا وجود نداشته باشد آن را ایجاد می کند.

مقدار a+ فایل را برای خواندن و اضافه کردن اطلاعات به انتهای آن باز می کند.در این حالت محتوای فایل را از بین نمی برد و اگر فایل قبلاً وجود نداشته باشد آن را ایجاد می کند.

تابع ()fclose که برای بستن فایل باز شده استفاده می شود که در صورتی که تابع به درستی انجام پذیرد مقدار true را بر می گرداند.

بعد از اینکه تغییرات لازم را روی فایل مورد نظر انجام دادیم باید فایل را ببندیم به همین منظور از تابع ()fclose استفاده می کنیم . این تابع فایل را می بندد و در صورتی که این عملیات با موفقیت انجام گیرد، مقدار true را بر می گرداند و در غیر این صورت مقدار false را بر می گرداند.

تابع ()fread که برای خواندن یک رشته از یک فایل بکار می رود . این تابع یک فایل و یک مقدار صحیح را به عنوان آرگومنت دریافت می کند سپس به اندازه مشخص ار فایل مورد نظر خوانده و آن را برمی گرداند.

تابع ()fwrite که برای نوشتن اطلاعات روی یک فایل استفاده می شود. این تابع نیز مانند تابع ()fread دو آرگومان می گیرد . این تابع آرگومنت دوم را در فایل مشخص شده توسط آرگومنت اول می نویسد و سپس تعداد کاراکترهای نوشته شده را بر می گرداند و در زمانی که این تابع با خطا مواجه شود مقدار ۱- را بر می گرداند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید