ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

کار با آرایه ها در PHP :

آرایه چیست و چه کاربردی دارد؟

همانگونه که می دانید در هر زبان برنامه نویسی، برای نوشتن برنامه نیاز به استفاده از متغیرها داریم و می توان گفت بدون استفاده از متغیر نوشتن برنامه امکانپذیر نمی باشد.

متغیر فضایی است که می تواند اطلاعاتی از هر نوع مانند عدد و متن  را در خود نگهداری نماید. به عنوان نمونه فرض کنیم که یک لیست از کتابهای درون یک کتابخانه داریم و می خواهیم برای نوشتن برنامه برای آن ، متغیرهایی برای نام کتاب ها تعریف کنیم . به همین منظور به این صورت عمل می کنیم :

$Books1 = ” java ” ;

$Books2 = ” csharp ” ;

&Books3 = ” network ” ;

همانطور که در این مثال می بینید چون برای هر نوع کتاب فقط باید از یک متغیر استفاده کنیم ، به همین منظور اگر تعداد متغیرها کم باشد می توان برای هر کتاب یک متغیر تعریف کرد ، اما هنگامی که تعداد زیادی از کتاب داشته باشیم نمی توان برای هر کتاب یک متغیر تعریف کنیم برای همین از آرایه ها برای این منظور استفاده می کنیم.

آرایه (Array) چیست؟

آرایه متغیری است که می تواند درون خود چند متغیر مختلف و با مقادیر متفاوت را در خود نگهداری کند . در آرایه تمامی موارد موارد تعریف شده درون خود آرایه و با یک نام نگهداری می شود و به هر عضو یک اندیس Index اختصاص می یابد . برای استفاده از آرایهه ، ما می توانیم به راحتی با استفاده از نام آرایه و اندیس مورد نظر به هر عضو آرایه دسترسی داشته باشیم .

در زبان php سه نوع آرایه وجود دارد:

آرایه عددی ( Numeric array ) : در آرایه های عددی ، اعضای آرایه همه با یک نام واحد تعریف شده و هر کدام یک اندیس عددی منحصر به فرد دارد که به وسیله آن شناسایی می شود و در برنامه قابل دسترسی می باشد.

$ Books [ 0 ] = ” java ” ;

آرایه متناظر ( Associative array ) : در آرایه های متناظر هر عضو آرایه به صورت یک جفت که دارای مقدار و شناسه عددی است تعریف می شود . در این نوع آرایه برای دسترسی به هر عضو آرایه باید از شناسه عددی آن استفاده کنیم .

& ages [ ‘ nima ‘ ] = ” 41 ” ;

آرایه تو در تو ( Multidimensional array ) : این نوع آرایه از دو یا چند آرایه تو در تو تشکیل می شود . در آرایه های تو در تو ، ابتدا اعضای آرایه اصلی را تعریف می کنیم و بعد هر یک از اعضای آرایه اصلی ، می تواند یک آرایه را تشکیل دهد . و به همین ترتیب اعضای آرایه دوم نیز می تواند یک آرایه باشد.

موفق باشید.

 

درباره ی majidz2400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *