کاربرد Session در PHP

1
745
session

هنگامی که ما یک فرم و یا یک نرم افزار را در سیستم خود باز نموده و بعد از مشاهده و یا انجام عملیات خاص روی آن ، فرم یا برنامه را می بندیم که به این فرآیند ، یک جلسه یا همان session می گوییم.

جلسه یا Sessions درPHP برای ذخیره اطلاعات کاربری که دارد از این برنامه استفاده می کند ، بکار می رود. در کل فرایند session در برنامه های تحت وب و اینترنت به صورت دیگری می باشد.هاست و یا سرور سایتی که شما در حال بازدید از آن هستید نمی تواند اطلاعات کاربر را به سرور ارسال کند به دلیل اینکه مرورگر این قابلیت را به تنهایی ندارد و سرور نمی تواند کاربران را از یکدیگر تشخیص دهد . برای حل این مسئله در زبان برنامه نویسی PHP قسمتی را تحت عنوان sessions تعریف شده است که شما می توانید با استفاده از دستورات آن ، اطلاعات کاربر در سرور و یا هاست را ذخیره کنید.

هاست سایتی که شما وارد آن شده اید در همان ابتدای ورود  یک Sessions خاص به نام unique ID – UID برای کاربر ایجاد می کند و اطلاعات سیستم کاربر را در session ذخیره می‌کند. این اطلاعات تا زمانی که صفحه سایت را باز دارید Sessions دارای اعتبار است و در سرور نگهداری می‌شود وهمچنین این اطلاعات نیز در کوکی ها  ذخیره می‌شود.

Session ها نیز همانند کوکی ها موقتی هستند و تا یک زمان خاص ذخیره می‌شود.

حالا سوال اینجاست که چرا باید سرور کاربر را شناسایی کند و اطلاعات آن را ذخیره کند ؟ به دلیل اینکه امنیت کاربر در فضای اینترنت تامین شود این کار صورت می گیرد به عنوان مثال سرور سایتی که وارد آن می شوید ، اطلاعات شما مثل نام کاربری و رمز عبور را در متغیرهایی به نام session ذخیره می کند . هر بار که به آن صفحه از سایت رجوع می کنید ، سرور اطلاعات session شما را به همراه درخواست صفحه به مرورگر ارسال کرده و نیازی نیست در هر صفحه اطلاعات کاربری خود را مجدداً وارد نمایید .

نحوه تعریف session بر روی سرور :

لازم به ذکر است که Session ها موقتی هستند و پس از اینکه کاربراز سایت خارج شد و یا برای مدتی ، از آن صفحه استفاده نکرد  از بین می روند . بنابراین در مراجعات بعدی به همان سایت ، در صورتی که کوکی ها در مرورگر فعال نباشند ، باید اطلاعات را مجددا وارد نمایید .به منظور بالا رفتن امنیت اطلاعات کاربر ، معمولا زمان session را کوتاه تعریف می کنند که در این حالت می گوییم session ، منقضی یا expire شده است .

نحوه تعریف session در PHP :

برای ساخت session در یک صفحه PHP ، ابتدا می بایست تابع ( ) session_startup را قبل از تگ < head >  تعریف نماییم:

 

< ?

php   session_start( ) ;

? >
< html >
< head >
< /head >
< body >
< /body >
< /html >

در کد بالا session کاربر در سرور ثبت می شود و به شما اجازه می دهد که عملیات session را شروع کرده و یک UID برای شما ایجاد می کند.

موفق باشید.

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید