کار با فرم ها در php

0
2
session

فرم ها در PHP :

برای دریافت اطلاعات از کاربر از فرم ها در php استفاده می کنیم . در فرم های HTML می توانیم از یک یا چند کنترل کادر متن، منوها و دکمه ها استفاده کنیم که کاربر بتواند مقادیر مورد نیاز را در قسمت های فرم وارد نماید که پس از اینکه کاربر اطلاعات را در فرم وارد نمود، می بایست مقادیر به فرم دیگر و یا دیتابیس ارسال شود. برای همین منظور در این پست توضیحاتی در خصوص کار با فرم ها بیان می نماییم.

شکل کلی یک فرم HTML ساده که که در صفحه PHP  طراحی شده به این صورت است به صورت زیر است . این فرم دارای دو کادر متن برای دریافت نام و سن از کاربر و یک دکمه ارسال ( Submit ) است ، که با فشردن آن فرم به مقصد ارسال می شود :

<form action=”welcome.php” method=”post”>

    Name: <input type=”text” name=”name” />

    Age: <input type=”text” name=”code_meli” />

    <input type=”submit” />

</form>

در این فرم که به عنوان نمونه دارای دو کادر از نوع متنی برای دریافت نام و کد ملی به عنوان ورودی از کاربر و یک دکمه ثبت است که با کلیک بر روی این دکمه اطلاعات فرم به مقصد ارسال می شود. در این فرم از دو خاصیت مهم استفاده شده که باعث نحوه عملکرد فرم می باشد. این دو خاصیت action و method می باشد.

خاصیت action : این خاصیت آدرس مقصد را مشخص می کند و آدرس فرمی که قرار است اطلاعات دریافتی به آن ارسال شود را تعیین می کند. به عنوان مثال اگر مقدار action را برابر با submit.php کنیم ، اطلاعات فرم پس از کلیک روی دکمه submit به صفحه مورد نظر ارسال و مرورگر به آن صفحه هدایت می شود. برای این خاصیت حتماً باید مقدار بدهیم و اگر مقدار ندهیم برنامه ناقص اجرا خواهد شد.

خاصیت method : در این نوع  خاصیت ، نوع و روش ارسال اطلاعات فرم به صفحه تعریف شده را تعیین می کند و می تواند یکی از دو مقدار GET یا POST را داشته باشد .

در این دو نوع روش ، هم GET و هم POST دارای عملکرد یکسان است و فقط در نحوه ارسال اطلاعات متفاوت می باشد.

متد GET : در این روش اطلاعات بصورت ساده می باشد و در ارسال اطلاعات از کدگذاری استفاده نشده است و در آدرس نمایش داده می شود و امنیت داده ها را با خطر مواجه می کند.

پس از submit شدن فرم در این روش ، به عنوان مثال اطلاعات فرم به صورت زیر به صفحه مورد نظر هدایت می شود:

http://www.mihanproject.com/submit.php? name = nima & code_meli = 0888632541

متد POST : در این روش  برای ارسال اطلاعات فرم به صفحه مقصد کدگذاری می شود. در این روش اطلاعات به صورت آشکار در قسمت آدرس بار مرورگر کاربر قابل مشاهده نبوده و برای ارسال اطلاعاتی مانند رمزهای عبور از این روش استفاده می کنند.

در یک فرم همیشه کنترل هایی برای ورود اطلاعات وجود دارد . هنگامی که فرم را submit می کنید ، مرورگر به صورت خودکار تمامی مقادیر کنترل های ورودی را به همراه نام آن کنترل ها را خوانده و به آدرس صفحه اضافه می کند که همانطور که گفته شد این کار در متد POST به صورت مخفی انجام می شود. و مرورگر صفحه را به همراه  نام کنترل ها و مقادیرشان به صفحه مقصد ، ارسال می کند .

در طی انجام این پروسه ، مرورگر ابتدا آدرس صفحه مقصد را در آدرس بار قرار داده و سپس یک علامت سوال گذاشته و بعد به ترتیب نام کنترل های ورودی اطلاعات و مقادیر آنها را اضافه می کند که هر کدام از این نام کنترل ها و مقادیرشان با علامت & از هم جدا می شوند .

موفق باشید

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید