ثابت ها در php

0
3
ثابت در php

در مطالب قبلی در خصوص متغیرها توضیحاتی ارائه دادیم و گفتیم که متغیرها محلی برای ذخیره داده ها در حافظه می باشد و مقدار آن در طول برنامه متغیر می باشد و می تواند تغییر کند.

ثابت ها یا Constant در زبان برنامه نویسی PHP مانند متغیرها محلی برای ذخیره داده ها در حافظه می باشند ولی همانگونه که از نامش مشخص است تفاوت آن در این است که مقدار آن در طول برنامه همیشه ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. به عبارتی دیگر یک ثابت به عنوان یک شناسه یا یک نام برای مقداری مشخص به کار می رود.

از ثابت ها در زبان برنامه نویسی php برای مقادیری استفاده می کنیم که در طول  برنامه همیشه ثابت هستند و و نیازی به تغییر پیدا نمی کنند. به عنوان مثال نام پایگاه داده، پیام های سیستم و غیره به عنوان ثابت تعریف می شوند.

برای تعریف یک ثابت در زبان PHP از تابع ()define استفاده می کنیم . شکل کلی این تابع به این شرح می باشد.

 

define(name, value, case-insensitive)

ابتدا نام define را تایپ نموده و سپس پارامترها را در داخل پرانتز می نویسیم . پارامترهای این تابع به این شرح می باشند:

name : که نام ثابت را تعیین می کنیم .

value : که مقدار ثابت را تعیین می کنیم.

case-insensitive: که مشخص می کند نام ثابت به حروف بزرگ و کوچک حساس است یا خیر، در صورتی که حساس باشد مقدار true  را برمی گرداند و در صورتی که به حروف بزرگ و کوچک حساس نباشد مقدار false را بر می گرداندکه به صورت پیش فرض false می باشد.

لازم به ذکر است در هنگام تعریف نام یک ثابت می بایست آن را با یک حرف یا کاراکتر “_” آغاز کنیم و برای تعریف نام یک ثابت به علامت $ نیازی نیست.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید