ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

دستور شرطی if در سی شارپ

آموزش استفاده از دستور شرطی if در سی شارپ

 در هنگام برنامه نویسی نیاز زیادی به دستورات شرطی داریم و می توان گفت اکثر دستوراتی که در زبان برنامه نویسی استفاده می شوند از نوع شرطی هستند به عنوان مثال برای اولین قسمت نوشتن برنامه ای  که ورود به نرم افزار است باید با یک دستور شرطی معین کنیم که اگر رمز درست بود فرم اصلی باز شود و اگر نادرست بود پیغام خطا ظاهر شود . پس می توان گفت بدون استفاده از دستورات شرطی امکان ساخت یک برنامه وجود ندارد . برای آشنایی با دستورات شرطی در زبان برنامه نویسی سی شارپ در این پست به معرفی دستور شرطی if می پردازیم که بیشترین استفاده را در دستورات شرطی دارد.

دستور if :

همانگونه که از نام دستور if مشخص است در زبان انگلیسی به معنی شرط می باشد به همین منظور کلمه if در همه زبانهای برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد و یک کلمه رزرو شده می باشد، یعنی ما نمی توانیم از این کلمه بعنوان متغیر و یا تابع از آن استفاده کنیم.

با استفاده از دستور if ما قادر خواهیم بود که شرط های مورد نظر را در برنامه اجرا کنیم . ساختار کلی آن به این صورت می باشد:

if(شرط)

{

دستورات درست بودن شرط

}

else

{

دستوراتی که شرط درست نباشد

}

مثال: فرض کنید متغیری بنام a  دارم از نوع عددی که اگر برابر با ۳۰ بود تقسیم بر ۲ شود و اگر برابر با ۳۰ نبود پیغام خطا نمایش داده شود . برای همین داریم:

if(a==30)

{

A=a/2;

}

else

{

messageBox.show(“عدد اشتباه می باشد”);

}

لازم به ذکر است که بدنه دستور if در داخل {} (Brace)  می باشد، در صورتی که از یک دستور استفاده می کنیم می توانیم از گذاشتن Brace صرف نظر کنیم. اما در صورتی که قرار باشد متغیر را در داخل دستور if تعریف کنیم و از یک دستور استفاده کنیم حتما باید از Brace استفاده کنیم.

دستور else if :

در صورتی که لازم باشد از چند دستور شرطی به صورت متوالی استفاده کنیم از دستور شرطی else if استفاده می کنیم که اگر قرار باشد توضیح فارسی برای این دستور به صورت عامیانه بکار ببریم می گوییم:

مرحله اول: اگر شرط برقرار بود، دستورات اول اجرا شود.

مرحله دوم: در غیر این صورت اگر شرط دوم برقرار بود، دستورات دوم اجرا شود.

ادامه می دهیم تا مرحله n: در غیر این صورت اگرشرط n برقرار بود، دستورات n اجرا شود.

مرحله آخر: در غیر این صورت، سایر دستورات اجرا شود.

شکل کلی آن در زبان برنامه نویسی سی شارپ به این صورت است:

if(شرط اول)

{

دستورات شرط اول

}

else if(شرط دوم)

{

دستورات شرط دوم

}

else if(n شرط)

{

n دستورات شرط

}

else

{

سایر دستورات

}

نکته مهم: در صورتی که یکی از شرط ها برقرار باشد، دستور آن شرط اجرا، اما مابقی شرط ها بررسی نمی شود و برنامه به else آخر منتقل می شود.

 

 

 

 

درباره ی majidz2400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *