تعریف تابع در php

0
7
session

همانطوریکه در سایر زبان های برنامه نویسی ما از توابع برای برنامه نویسی استفاده می کنیم، در زبان برنامه نویسی php  نیز ما از توابع که از مهمترین ابزارهای این زبان برنامه نویسی می باشد استفاده می کنیم . در زبان برنامه نویسی توابع بسیار زیاد تعریف شده است که بسیاری از دستورات را برای برنامه نویس راحت تر می نماید.اکنون با این مقدمه به تعریف تابع و اینکه چه کاربردی در زبان php دارد می پردازیم:

تابع یک مجموعه دستوراتی در یک بلوک می باشد که دارای نامی منحصر به فرد بوده و هر زمان که در سطح برنامه نیاز باشد، فراخوانی شده و در هر بار فراخوانی دستورات خود را اجرا می کند. از فواید تابع این است که علاوه بر عدم تکرار دستورات و نظم بخشیدن به محیط برنامه نویسی که خود باعث می شود که برنامه به قطعات کوچکتری تبدیل شود، فقط زمانی دستورات آن اجرا می شود که فراخوانی شود و زمانی که صفحات php لود می شود این دستورات به صورت خودکار اجرا نمی شوند. همچنین هر زمان که نیاز باشد تغییراتی در دستورات برنامه ایجاد نماییم، فقط کافی است که به همان تابع مراجعه کرده و تغییرات را اعمال نماییم.

شکل کلی تابع در زبان برنامه نویسی PHP به این صورت است :

<?php
function   نام تابع ( )
{

دستورات تابع
….
}
?>

برای تعریف تابع ابتدا با کلمه کلیدی function آغاز می کنیم  و سپس نامی برای آن قرار می دهیم. نام تابع باید منحصر به فرد و غیر تکراری باشد . برای نام گذاری توابع از قوانین زیراستفاده می کنیم :

نام یک تابع حتما باید با یک حرف یا علامت آندرلاین (_) شروع شود . برای مثال نام های MyFunction یا MyFunction_ صحیح و نام ۱function غلط می باشد .

 برای نام گذاری تابع فقط می توانیم از حروف ، اعداد و یا علامت (_)  استفاده کنیم . برای مثال نام My_Function صحیح و نام My%Function اشتباه است .

 نام یک تابع نمی تواند شامل فاصله باشد . اگر نام تابع بیش از یک کلمه است ، حتماً باید با علامت آندرلاین (_) آن را از هم جدا کنیم و یا با استفاده از حروف بزرگ ، کلمات را از هم جدا کنیم . برای مثال My_Function یا MyFunction . توجه داشته باشید مثلا نام My Functionغلط است .

 از کلمات کلیدی نمی شود برای نام توابع استفاده کرد.

پس از نام تابع پرانتز باز و بسته قرار می دهیم . و دستورات تابع بین یک بلوک که به صورت دو { } می باشد قرار می گیرد . هر کدی که بین این دوعلامت باشد ، جزء بدنه تابع و دستوراتی که با فراخوانی تابع اجرا خواهد شد می باشد.

مثال:

<?php
function   My_Function ( )
{

echo ” hello ” ;
….
}
?>

فراخوانی توابع در php:

هنگامی گه لازم باشد دستورات تابع اجرا شود باید آن را فراخوانی کنیم . ما در هر جا از برنامه که نیاز به آن تابع داشته باشیم می توانیم آن را فراخوانی کنیم . برای فراخوانی یک تابع ابتدا نام تابع را نوشته و بعد از آن یک پرانتز باز و بسته و در آخر عبارت سمیکلون(;) قرار می دهیم.

به عنوان مثال در تابع بالا برای فراخوانی تابع به این صورت می نویسیم:

My_Function ( );

موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید