معرفی فریم ورک لاراول PHP

2
240
ویژگی های لاراول

به نام خداوند بخشنده

این مطلب را برای آن دسته از دوستان می نویسم که دنبال یک زبان برنامه نویسی خوب برای وب می گردند و قصد دارند هرچه سریعتر از این راه کسب درآمد کنند.

همانطور که می دانید زبان برنامه نویسی PHP یکی از قدیمی ترین و در عین حال پر کاربردترین زبان های برنامه نویسی تحت وب می باشد، اما مدتی است که استفاده از فریم ورک ها بسیار زیاد شده است و از جمله دلایلی که باعث شده اینگونه استفاده از فریم ورک ها رواج یابد سادگی کار با آنها و همچنین امنیت بالا می باشد.

فریم ورک ها ساختار MVC را دارند یعنی Model View Controller که این ساختار تمامی بخش ها را از یکدیگر مجزا می کند، بعنوان مثال کاربر نهایی که از سایت بازدید میکند هیچگونه ارتباط مستقیمی حتی با با صفحات کدنویسی ارتباط با بانک ندارد! در صورتی که در گذشته اینگونه نبود و گاها کد های ارتباط با بانک در همان صفحه ای قرار میگرفت که کاربر مشاهده میکرد هرچند که از دید کاربر پنهان بود، اما هم اکنون می توان ادعا داشت که امنیت یک درجه در فریم ورک ها ارتقا یافته است.

ویژگی های لاراول

و اما اینکه لاراول چیست؟

پی اچ پی و سایر زبان های برنامه نویسی محبوب مثل پایتون دارای فریم ورک های متعددی می باشند که بسیار بین برنامه نویسان رایج هستند، اما جدیدا فریم ورک لاراول در سطح جهان و همچنین ایران سر و صدای زیادی به پا کرده است و دلِ برنامه نویسان را عجیب برده است! و اما چرا؟

این Framework که متن باز نیز می باشد در سال ۲۰۱۱ بطور رسمی منتشر شد و پس از ارائه ورژن های متعدد برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ بعنوان محبوب ترین (و نه صرفا بهترین) فریم ورک پی اچ پی شناخته شد، دلیل اینکه می گوییم محبوبترین چون PHP فریم ورک های بسیار زیادی مثل فالکون، سیمفونی، زِند، کیک پی اچ پی، لومِن و غیره دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و قدرت فراوانی را به ارمغان می آورند، بعنوان مثال فریم ورک فالکون در زمینه سرعت زبان زد است چون از زبان C کمک می گیرد و جالب است بدانید لاراول از کتابخانه های فریم ورک سیمفونی که خود دومین فریم ورک محبوب پی اچ پی می باشد استفاده می کند!

از دلایلی که می تواند شما را جذب این فریم ورک کند راحتی کار با آن و سرعت فوق العاده ای که دارد و سریع کارتان را راه می اندازد! بنده به آن لقب جادوگر می دهم، چون بعنوان مثال با یک دستور خیلی ساده شما می توانید در عرض چند ثانیه صفحات Login و Register و مهمتر از همه ارتباط با بانک آن را بسازید، فقط در عرض چند ثانیه، و نه بیشتر!

از آنجا که تجربه کار با فریم ورک های مختلفی را دارم به جرات می توانم بگویم Template Manager لاراول نیز معرکه است! و اصلا کار اضافی برایتان درست نمی کند! فقط همان کد های HTML را منتقل کنید و یک تغییر بسیار کوچک و تمام! در صورتی که در فریم ورک های دیگر نظیر Pyramid یا اسپرینگ شما باید بروید و کلی از کد های قالب را تغییر دهید تا Template Manager را متقاعد کنید قالب را روی سرور اجرا کند!

امنیت لاراول نیز جای گفتن دارد، تمامی فرم های شما اینجا اَمن خواهد بود، امنِ اَمن، به دلیل اینکه لاراول از یک CSRF Token استفاده می کند و ارتباط بین فرم ها همگی با یک توکن انجام می شود.

همچنین کافی است یکبار با فریم ورک لاراول کار کنیم سینتکس بسیار روان و قابل درکی دارد که از لحظه به لحظه کد نویسی با آن لذت خواهید برد، علاوه بر این سیستم آدرس دهی که بخش مهمی محسوب می شود بسیار گویا و قابل فهم است و می توانید Route های خود را بسیار منظم بچینید و تعریف کنید.

در کنار همه این ویژگی ها لاراول سرویس های بسیار جذابی در اختیار شما قرار می دهد که همانطور که گفتم فقط با چند دستور ساده در چند ثانیه ایجاد می شوند! سرویس هایی نظیر Validation، سشن، رمزنگاری و غیره که باید حتما با آنها کار کنید تا دقیقا بدانید چقدر سرعت کار را افزایش می دهند.

در تصاویر ذیل نیز از روی نمودار ها می توانید متوجه درجه محبوبیت لاراول در سال های مختلف شوید شوید:

فریم ورک لاراول

فریم ورک Laravel

 

همچنین بزودی منتظر پروژه های ویژه لاراول از میهن پراجکت باشید.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید