متد در سی شارپ

0
10
تابع

در پست قبلی توضیحاتی در خصوص کلاس ها ارائه دادیم. در این پست مطالبی در خصوص متدها در سی شارپ بیان می کنیم:

به توابعی که ایجاد می کنیم متد گفته می شود . متدها می تواند در کلاس و یا در بدنه برنامه تعریف شود

فرض کنید در برنامه ی شما ، قسمتی باید یک عملیات خاصی را انجام دهد و این قسمت که مجموعه ای از کدها می باشد شامل چندین خط نیز می گردد که باید چندین بار در برنامه فراخوانی شود. برای جلوگیری از تکرار دستورات و اینکه برنامه از نظم خاصی برخوردار باشد می توان آنها را به صورت توابع بسته بندی کرد و بجای نوشتن چندین خط تکراری، فقط نام این  تابع  و پارامترهای آن را فراخوانی نمود.

برای ایجاد یک متد باید ابتدا اسم آن را مشخص کنید. فرایند تعریف اسم متد نیز ازهمان قوانینی که برای انتخاب اسم متغیرها می باشد پیروی می کند.

چنانچه اسم متد در یک کلمه خلاصه شده باشد، فقط حرف اول را با حروف بزرگ می نویسیم.

در صورتی که اسم متد متشکل از چند کلمه باشد، حروف اول تمام کلمات با حرف بزرگ نمایش داده می شود.

 

درزبان سی شارپ یک تابع به صورت زیر تعریف می شود :

(نوع و اسامی پارامترها) نام تابع نوع خروجی تابع سطح دسترسی به تابع

{

بدنه ی تابع

}

برای تعریف یک متد یا تابع باید ابتدا سطح دسترسی را مشخص کنیم، یعنی اگر public باشد عمومی می باشد و می توان خارج از فضای تابع از آن استفاده کرد، اما اگر private باشد فقط در داخل همان فضا می شود از این تابع استفاده کرد.  سپس نوع خروجی تابع را مشخص می کنیم که اگر void باشد یعنی تابع هیچ خروجی را بر نمی گرداند. داخل پرانتزها می توان ورودی های تابع یا آرگومان های ورودی را معرفی کرد. سپس بده تابع در یک بلوک { } قرار می گیرد

برای مثال :

public int ave(int x)

}

.

.

.

{

هر تابعی می تواند از صفر تا تعداد زیادی آرگومان ورودی و از صفر تا تعداد زیادی خروجی داشته باشد. به وسیله یک تابع می توان محاسبات و عملیات های پیچیده ای را در بدنه این توابع مخفی کرد و در هنگام استفاده فقط با فراخوانی آن تابع می توان عملیات مورد نظر را انجام داد.

در بسیاری از کلاس های دات نت فریم ورک  توابعی آماده وجود دارد که می توان به راحتی از آنها استفاده کرد مانند کلاس DateTime که متدی به نام ToLongDatastring دارد که تاریخ را به صورت یک رشته طولانی بر می گرداند.

توابع void :

توابعی که با نوع void معرفی می شوند هیچ خروجی ندارند.

بازگرداندن یک مقدار از یک تابع :

پس از این که کد نویسی  در یک مجموعه از دستورات درون تابع به پایان رسید با استفاده از کلمه ی return می توان خروجی تابع را معرفی کرد. لازم به ذکر است ، در هرجایی از برنامه که کلمه ی return ذکر شود کار تابع متوقف می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید